Úvod    Archív noviniek    Málo častého pacienta Merryho potrápil zápal

Málo častého pacienta Merryho potrápil zápal

Pre väčšinu ľudí nie je potkan bežné zvieratko chované v byte.

V minulosti bol spájaný so špinou,chorobami a predsudkami :) ale jednoducho si ho zamilujete;)

 

V skutočnosti sú tieto zvieratká čistotné a inteligentné. Spočiatku sa používali na laboratórne účely, no zakrátko sa stali spoločníkmi v domácnosti.

Merrymu, dvojročnému potkanovi začala rásť na brušku hrčka. Pri potkanoch vo vyššom veku to väčšinou nesignalizuje nič dobré, kedže sa u nich často vyskytujú nádorové ochorenia. Toto bolo však niečo iné a záhadnejšie. Po ultrasonografickom vyšetrení sa nedalo úplne vylúčiť, že môže ísť o zápal močového mechúra. Potkany sa pri prvotnej manipulácii zvyknú hneď vymočiť a po zatlačení hrčky sa v oblasti penisu objavil hnis.

Museli sme na Merryho vymyslieť fintu, aby sme odlíšili močový mechúr od danej hrčky naplnenej tekutinou. Na ďalší deň pri kontrole, sa pod USG kontrolou vytlačil močový mechúr. Zistilo sa, že sa nejedná o hnisavý zápal moč.mechúra, čo potvrdilo aj vyšetrenie moču. Diagnóza už bola jasná, zápal prepuciálnej žľazy. Po dohode s majiteľmi Merry podstúpil chirurgický zákrok, kde sme v celkovej anestézii žľazu narezali, vyčistili a nechali otvorenú, aby hnisavý sekrét mohol vytekať. Merry bol nasadený na celkovú antibiotickú terapiu, ku ktorej sme časom pridali aj lokálne antibiotikum vo forme mastičky.

Majitelia priniesli Merryho poctivo každý deň, ranu sme zakaždým vyčistili a aplikovali mastičku. Po desiatich dňoch liečby je prepucialna žľaza bez opuchu a hnisu. So starostlivými majiteľmi sme spoločne Merryho problém vyliečili:)