Dnes otvorené 08:30 - 19:00, pohotovosť po tel. dohovore na partnerskej klinike Primavet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421902812000

Kastrácia mačiek

Kastrácia mačiek

Kastrácia kocúrov a sterilizácia mačiek je v súčasnosti jedna z najčastejšie vykonávaných preventívnych operačných zákrokov.

Kastrácia kocúrov a sterilizácia mačiek je v súčasnosti jedna z najčastejšie vykonávaných preventívnych operačných zákrokov. Je to pomerne jednoduchý a z pohľadu zvieratka veľmi dobre zvládaný zákrok, ktorý Vám a Vašim miláčikom uľahčí život. Mačky oslobodí od vyčerpávajúcej ruje, gravidity a následnej starostlivosti o mačiatka, ktoré častokrát uhynú, pretože mačka sa o všetky niekedy nedokáže postarať. Kocúrov kastráciou ochránite od bitiek s inými kocúrmi (prestane súťažiť o mačky), tiež tým zamedzíte ich značkovaniu. Rovnako sa tak zabráni nechcenej produkcii mačiat, ktorým nie je možné nájsť domov a poskytnúť im adekvátnu starostlivosť.

Sterilizácia mačky (samice) je chirurgický zákrok, pri ktorom sa odstráni maternica aj s vaječníkmi (ovariohysterektómia). Vykonáva sa kedykoľvek alebo najskôr vo veku 5-6 mesiacov. Taktiež vymizne riziko zápalu maternice a dramaticky sa zníži riziko nádorových ochorení mliečnych žliaz mačky. Ďalšie výhody sú: zvýšená prítulnosť k majiteľovi a zmenšenie aktívneho rádiusu pohybu mačky, doživajú sa vyššieho veku.

U kocúrov sa pri kastrácii chirurgicky odstránia semenníky, nadsemenníky a časť semenovodov a to najskôr vo veku 8-9mesiacov. Kocúr ale nestráca chuť sa páriť ihneď po zákroku, ale až o pár týždňov (v závislosti od jeho veku). Kastrácia kocúrov tak ako aj sterilizácia mačiek je nezvratný zákrok a plodnosť zvierat sa už nedá obnoviť. Kocúry sa po kastrácii menej túlajú, sú menej agresívni, zníži sa teritoriálne značkovanie močom. V neposlednom rade sa u obidvoch pohlaví zníži riziko infekčných ochorení.

Na čo si treba dať po kastrácii/sterilizácii pozor je zvýšenie váhy zvieratka v dôsledku zníženia produkcie hormónov, čo spôsobuje spomalenie metabolizmu. Zvýši sa apetít a zníži sa spotreba energie. Existujú aj krmivá špeciálne určené pre kastrované mačky a pre kastrovaných kocúrov ktoré sú prevenciou pred ukladaním nadbytočného tuku a zároveň predchádzajú tvorbe močových kameňov. Spomínané úkony, ako aj zakúpenie diétnych granúl pre kastrovaných kocúrov a sterilizované mačky, môžete uskutočniť aj v našej ambulancii.

Veľmi radi Vám poradíme a pomôžeme sa správne rozhodnúť.

Váš Team LionVet