Dnes otvorené 08:30 - 19:00, pohotovosť NON STOP po tel. dohovore

+421902812000

Kotercový kašeľ - častý problém pre psíkov

Kotercový kašeľ - častý problém pre psíkov

alebo "Infekčná laryngotracheitída" je infekčné ochorenie psov postihujúce dýchacie cesty.

Je infekčné ochorenie psov postihujúce dýchacie cesty.

Na vzniku ochorenia sa podieľajú vírusy parainfluenzy a  adenovírus a baktéria Bordetella bronchiseptica.  

Kotercový kašel je nákazlivé ochorenie, najvyššie riziko hrozí psom, ktorí sa vyskytujú vo vyšších koncentráciách, sú to psy v útulkoch, v hoteloch a na cvičiskách. Najohrozenejšou skupinou sú šteniatka, mladí psi, starí a chorí psi.

Najčastejšie dochádza k ochoreniu na jeseň a na jar.
Vírus sa prenáša kvapôčkovou infekciou, podobne ako u ľudí chrípka.  Zvieratá sa nakazia teda kašľaním a kýchaním, alebo priamym kontaktom s chorým zvieraťom.  Klinické príznaky sa zvyčajne objavujú do 9 dní od nakazenia. Ochorenie postihuje hrtan, priedušnicu, priedušky, v niektorých prípadoch sa môže vyvinúť aj zápal pľúc.

Medzi prvé prejavy patrí intenzívny suchý, záchvatový kašeľ. Majitelia psov majú často pocit, že pes sa „dusí“ a domnievajú sa, že je to spôsobené cudzím predmetom v hrdle.  Vyskytuje sa aj výtok z nosa, ktorý môže byť číry alebo hlienovitý, niekedy sa objavuje horúčka, pes nemá náladu, nechce žrať a piť.

Vzhľadom na to, že pôvodcom ochorenia nie je len baktéria ale aj vírus, može byť v niektorých prípadoch liečba komplikovaná a zdĺhavá a časté sú aj recidívy (opakovanie ochorenia v rôznych intervaloch). Liečba infekčnej laryngotracheitídy závisí od intenzity ochorenia. U ľahších foriem ochorenia sa odporúča zvýšiť prísun látok podporujúcich obranyschopnosť organizmu (imunoglukán a vitamíny), látky podporujúce tlmenie kašľa alebo vykašliavanie. Dôležitý je aj kľudový režim. V závažnejších prípadoch je terapia založená na používaní antibiotík. 

Účinnou prevenciou ochorenia je  vakcinácia. Vakcinácia je možná  buď podkožne alebo vstrekom do nosnej dierky. Podkožne (Pneumodog) sa musí revakcinovať o 3 týždne a potom raz ročne.  Do nosnej dierky (Nobivac KC) sa revakcinuje raz ročne.

 

 

MVDr. Ľubica Odehnalová: