Dnes otvorené 09:00 - 12:00, pohotovosť po tel. dohovore na partnerskej klinike Primavet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421902812000

Vianoce a vaše zvieratko

Vianoce a vaše zvieratko

Radi by sme chceli v tomto období upozorniť všetkých chovateľov na nebezpečenstvá a riziká, ktoré hrozia ich zvieracím miláčikom počas vianočnej sezóny.

Radi by sme chceli v tomto období upozorniť všetkých chovateľov na nebezpečenstvá a riziká, ktoré hrozia ich zvieracím miláčikom počas vianočnej sezóny.

Každý rok sa príliš často stretávame s prípadmi zvieratiek trpiacich potenciálne život ohrozujúcimi komplikáciami, pretože si ich majitelia neboli vedomí nebezpečenstva, ktoré sa spája s našimi vianočnými sviatkami.

Týmto rizikám sa možno ľahko vyhnúť, ak viete, o ktoré konkrétne ide!

Pripravili sme preto informácie o tom, aké nebezpečenstvá striehnu počas Vianoc na vaše zvieratká ktoré s Vami budeme v najbližších dňoch postupne zdieľať .

Nebezpečné potraviny, vianočná večera

Psíkovia majú zväčša iné chute ako ľudia, ale občas zo zvedavosti ochutnajú aj ľudskú stravu, ktorá pre nich nie je vhodná. Nasledujúce potraviny sú toxické pre psov, takže sa uistite, aby boli mimo dosahu ich zvedavých ňufákov:

  • čokoláda, kakao
  • káva, kofeín
  • oriešky
  • hrozno, hrozienka
  • cibuľa, strukoviny, avokádo
  • soľ, koreniny

Samozrejme, všetci chceme dopriať našim zvieratkám v tomto období viac ako počas bežného roka, ale pamätajte, že všetko treba robiť s mierou.

Mačky a ostatné domáce zvieratá sú zvyčajne príliš vyberavé jesť hore uvedené potraviny, ale aj samotné prejedanie môže spôsobiť problémy s trávením, ktorého následky potom môžu znepríjemniť sviatky nielen zvieratku, ale aj vám.

V prvom rade treba mať na pamäti, že ľudská strava nie je vhodná pre zvieratká. A aj to najlepšie, čo máte vy na tanieri nemusí byť dobré pre vaše zvieratko. Hocijaká potravina, ktorú zvieratko bežne nedostáva a nie je na ňu zvyknuté, mu môže spôsobiť zdravotné problémy.

Zvyšky jedál a ani žiadne kosti nepatria do misky zvieratku. Kosti môžu spôsobiť zápchu, ale aj nebezpečné poškodenie a upchatie čreva.

Vianočná výzdoba

Aj pri výzdobe platí, že najdôležitejšia je prevencia rizikových situácií. Odporúčame preto umiestniť vianočný stromček a výzdobu mimo dosahu zvieratka. Ideálne do priestoru, kde sa zvieratko bez dozoru samotné nepohybuje.

Hoci vianočný stromček nie je priamo toxický, ostré ihličie môže spôsobiť po požití podráždenie žalúdka, alebo sa môže zapichnúť do kože, oka, či zamotať do srsti. Preto je vhodné živý stromček pravidelne polievať a opadané ihličie vysávať.

Vianočné ozdoby môžu pre zvieratko vyzerať veľmi atraktívne. Hlavne šteniatka a mačičky ich môžu považovať za hračky. Na ostrých črepinách z rozbitých ozdôb sa potom môžu veľmi ľahko porezať.

Takisto elektrické káble k vianočným svetielkam treba dobre strážiť pred zvedavými šteniatkami. Pozlátka, stužky, papieriky a rôzne kolekcie sú tiež príťažlivé pre malých zvedavcov. Po požití ale môžu spôsobiť veľké problémy končiace až operáciou.

Veľký pozor je potrebné dať aj na obľúbenú výzdobu vianočnými rastlinami. Imelo aj vianočné ruže sú jedovaté! Umiestňujte ich preto len mimo dosahu zvieratiek a ak predsa len dôjde k ich zjedeniu, ihneď nás kontaktujte.

Návštevy a oslavy

Zatiaľ čo mnohé z našich domácich zvierat majú návštevníkov a hostí vo všeobecnosti rady, existujú aj výnimky. Vždy je potrebné zabezpečiť zvieratku pokojné miesto, kam sa môže uchýliť. Niektorí návštevníci, neznámi ľudia, deti, väčšie skupiny ľudí môžu pôsobiť stresujúco.

Mnohé oslavy, hluk a najmä početné ohňostroje v tomto období predstavujú pre vaše zvieratko nezvyklé situácie a stres. Vždy mu treba zabezpečiť, pokojné, známe a bezpečné miesto, kde tento čas prečká. Sú rôzne možnosti ako im pomôcť. Na trhu sú prípravky, ktoré pomôžu upokojiť vaše zvieratko. Sú to rôzne pipety (spot-on), tabletky, spreje alebo difuzéry. Niektoré stačí podať jednorazovo, iné je vhodné podávať už pár dní vopred stresujúcou udalosťou. Vo všeobecnosti sú na prírodnej báze, feromóny, homeopatiká a zvieratku určite neublížia.

Neváhajte a v prípade nejasností sa obráťte na nás - radi Vám poradíme.