Dnes otvorené 09:00 - 12:00, pohotovosť po tel. dohovore na partnerskej klinike Primavet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421902812000

Ako zvládnuť horúce letné dni so zvieratkom

Ako zvládnuť horúce letné dni so zvieratkom

Letné dni dávajú zabrať nielen nám, ale aj našim štvornohým kamarátom. Pripravili sme si pre vás malý súhrn, ako ochrániť zvieratko v blížiacich sa extrémne horúcich letných dňoch.

My ľudia máme oproti zvieratkám tú výhodu, že máme potné žľazy rozložené po celom tele. Ochladzujeme sa preto najviac potením, zatiaľ čo psy majú potné žľazy len na spodnej strane labiek, ktoré ale v úlohe termoregulácie veľkú rolu nehrajú. Preto je prebytočné teplo odvádzané najmä vyparovaním slín z povrchu jazyka.

Ako by sme mali postupovať počas letných dní?

Psíkov (aj ostatné zvieratká) by sme preto v týchto teplých dňoch nemali vystavovať zvýšenej záťaži ako je beh pri bicykli, rôzne psie športy, prechádzky po rozžeravenom asfalte či betóne najmä v najkritickejších hodinách (od 11:00-15:00). Psíkom na záhrade by sme mali umožniť pobyt v tieni a zabezpečiť im dostatočné množstvo vody. Často si takéto psíky vyhrabú jamu niekde pod našim obľúbeným kríkom a tam preležia celý deň.

Psíkov venčite cez deň len krátko. Pohyb im doprajte hlavne v skorých ranných hodinách, keď je zem o niečo chladnejšia a neskoro večer. Možno nezdá, ale maličký psík prechádzajúci sa po horúcom asfalte má celé telíčko len niekoľko cm nad zemou a je to preňho vyslovene pocit akoby sa opekal na rošte...Pokiaľ máme doma klimatizáciu, je potreba ju tiež používať s mierou. Takisto robí psíkom zle, ako aj nám. Hlavne musíte zabrániť aby klíma fúkala rovno na vášho miláčika.

Prehriatie u zvierat

Prehriatie u zvieratka spoznáte podľa nasledovných príznakov: zrýchlene dýchanie (až lapanie po dychu), dezorientácia, apatia, zvýšené slinenie. Vhodné je zvieratko urýchlene umiestniť do tieňa, položiť ho na mokrý uterák a pomaly ochladzovať, prípadne zviera urýchlene odviezť k veterinárovi. Ten podľa uváženia zvolí príslušnú infúznu terapiu, aby sa zvieratku čo najrýchlejšie doplnili chýbajúce tekutiny. Na našej klinike máme k tomu vyčlenenú príslušnú časť čakárne, kde môžte byť spolu so zvieratkom, aby bolo čo najmenej stresované.

Nezabúdajte na ochladzovanie!

Psíkovi môžte pomôcť s ochladzovaním aj vy tak, že mu namočíme labky, hrudník, slabiny, bruško, prípadne aj hlavu. V prípade väčšieho prehriatia môžte pred psíka postaviť ventilátor, otvoriť pred neho mrazničku alebo aspoň chladničku, aby dýchal chladný vzduch. V žiadnom prípade ho neoblievajte ľadovou vodou! Dochádza pri tom k prudkému stiahnutiu rozšírených ciev na povrchu tela, ktoré pomáhajú odvádzať prebytočné teplo. Teplo sa následne kumuluje v jadre tela a pokiaľ sa urýchlene neaktivujú mechanizmy, ktoré opäť cievy rozšíria, dôjde ku kolapsovému stavu.

V špecializovaných obchodoch dostať kúpiť chladiace podložky, prípadne vesty pre psy,ktoré pomáhajú ochladzovať jadro tela tzn. srdce, pľúca. Veľa majiteľov psíkov chodí v týchto dňoch k vode. Plávanie je určite vhodné ako spôsob ochladenia. Treba ale pamätať na to, že psík sa pri plávaní takisto zahrieva a preto aj tu platí, že "všetkého veľa škodí". Vhodnejšie je skôr "člapkanie" sa v bazéniku, ktorý umiestnite niekam do tieňa na záhrade. Bytovým psíkom môžte napustiť trošku vody do vane, ale je potrebné ich mať pod dohľadom, aby sa vo vani nepošmykli alebo si nejak neublížili.

Termoregulačná funkcia srsti

Taktiež je vhodné spomenúť, že srsť zvierat nie je len na parádu, ale má aj termoregulačnú funkciu. V zime chráni pred chladom a v lete naopak pred spálením. Psom treba preto poriadne vyčesať "zimnú srsť", aby bola na leto vzdušná a nezadržovala teplo. Vyhnete sa tak prípadným zapareninám a prehrievaniu.

Nesmieme samozrejme zabúdať ani na iné zvieratká. Aj mačky sa dokážu prehriať. Takisto im treba zabezpečiť zvýšený prijem tekutín, čo býva u mačiek problém skôr celoročný a preto odporúčame kŕmiť ich šťavnatou stravou alebo vodu niečím ochutiť.

Zopár rád na záver

Na záver je dobré spomenúť, že NIKDY nenechávajte psíkov, mačičky alebo iné zvieratká zavreté v odstavenom aute! Nestačí ani keď im spustite okienko. Teplota v aute dokáže za pár minút vystúpiť až na 70-80 °C a zvieratku by ste takto spôsobili pomalú, bolestnú a najmä zbytočnú smrť.