Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť po tel. dohovore na partnerskej klinike Primavet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421902812000

Domáci miláčikovia ako forma terapie

Domáci miláčikovia ako forma terapie

Naši zvierací priatelia dokážu nie len spríjemňovať život, ale majú aj liečivé účinky. Dokonca môžu pôsobiť ako určitá forma terapie v čase pandémie.

Predstavujú pre nás veľkú oporu, dobrých priateľov, či zdroj radosti. Čo raz viac sa vo svete dostávajú do popredia liečebné metódy, ktoré sú založené na kontakte so zvieraťom. Známa je tzv. Animoterapia, ktorá blahodarne pôsobí na emocionálne a fyzické zdravie človeka. Využíva sa na celom svete a je určená pre pacientov s onkologickým ochorením, telesne postihnuté osoby, hospitalizované deti, pacientov s autizmom, ľudí s depresiou, seniorov, pacientov, ktorí trpia epilepsiou a pod. Zvieratká, ktoré pri terapii asistujú sú individuálne vycvičené na vykonávanie jednotlivých príkazov.

Medzi najčastejšie využívané typy animoterapie patria:

Canisterapia - Ide o doplnkovú, či pomocnú psychoterapeutickú metódu, ktorá sa musí uskutočňovať výhradne za pomoci špeciálne vycvičeného psa. Spolupráca so psom pozitívne pôsobí na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu liečených osôb. Táto metóda dokáže byť účinná v situáciách, kde iné metódy nezaberajú, alebo sa nedajú aplikovať.

Známa forma terapie, kde sa využíva pes je tzv. polohovanie. Pri tejto metóde je nevyhnutná veľká trpezlivosť samotného psa. Ide o jednu z najnáročnejších metód, ale zato veľmi účinnú. Je založená na priamom kontakte psa s človekom. Podstata spočíva v tom, že psíky ležia takmer bez pohnutia pri pacientovi, a to najbližšie k miestam, kde pacient dokáže najviac prijímať od jeho energiu a teplo. Vyššia teplota psíka dokáže uvoľniť svalové plazmy. Psy zase majú vyššiu telesnú teplotu, ktorá priaznivo pôsobí na organizmus pacienta a dokáže uvoľniť svalové spazmy, rozvíjať priestorovú orientáciu, ako aj hrubú, či jemnú motoriku.

Felinoterapia - Ide o terapiu za pomoci mačiek. Mačky sa dokážu vcítiť do ľudí, vycítiť, keď ich niečo ťaží, dokonca dokážu prevziať ich trápenie na seba. Mačka dokáže človeku poskytnúť psychickú, sociálnu podporu pri riešení rodinnej krízy, úmrtí blízkeho človeka, či podporiť zmierňovanie bolesti po chirurgickom zákroku. Okrem toho veterinári tiež zaznamenali, že u mačiek sa zlomené kosti hoja oveľa rýchlejšie. A tak vibrácie spojené s pradením mačiek  vzbudzujú záujem verejnosti aj odborníkov. Ich pradenie môže byť prejavom emócií, ako láska, radosť, či strach. Mačacie pradenie je vo frekvencii 25 až 140 Hz a zodpovedá frekvenciám, ktoré majú preukázateľný liečebný účinok na natiahnuté a  bolestivé svalstvo, zlomeniny kostí či stuhnuté kĺby, rany alebo opuchy. Predpokladá sa, že mačky takto liečia nielen seba, ale aj svojich majiteľov.

Známe sú aj ďalšie terapie, pri ktorých sa využívajú zvieratá, napríklad Delfinoterapia - terapia s použitím delfínov alebo Hipoterapia - terapia s použitím koní.