Dnes otvorené 09:00 - 12:00, pohotovosť po tel. dohovore na partnerskej klinike Primavet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421902812000

Kliešte a ochorenia ohrozujúce psa a mačku

Kliešte a ochorenia ohrozujúce psa a mačku

Na území strednej Európy môžu byť kliešte zdrojom niektorých významných nákaz prenosných na psa a mačku, napr. lymská borrelióza, babezióza, anaplazmóza rickettsióza, ehrlichióza, tularémia, hepatozoonóza a kliešťová meningoencefalitida.

Kliešť Dermacentor je schopný vylučovať neurotoxín, ktorý môže spôsobiť kliešťovú paralýzu. S výnimkou tularémie sú k spomenutým ochoreniam vnímavejší psy ako mačky. Klinický nález a teda aj príznaky podľa ktorých si majiteľ uvedomí, že nie je niečo so psíkom v poriadku sú v akútnej fáze často nevýrazné, čo môže viesť k podceneniu ochorenia a jeho prechod do chronického štádia postihujúceho kĺby, obličky a srdce.

Lymská borrelióza 

Je to multisystémové ochorenie prenášané kliešťami rodu Ixodes (ale aj Dermacentor a Haemaphylis) a vyvolané spirochetou Borrelia Burgdorferi. V Európe poznáme ďalšie dve spirochety ktoré dokážu doto ochorenie vyvolať - Borrelia afzelii a B. Garini. Ochorenie je v oblasi jeho výskytu diagnostikované často u psov, zriedkavo u mačiek. Rezervoárom ochorenia sú malé cicavce a vtáky. Infekcia bola preukázaná u viac ako 31 druhov voľne žijúcich cicavcov a 50 druhov voľne žijúcich vtákov.

Zamorenosť kliešťov boreliózov v závislosti od oblasti sa odhaduje na našom území od 2-40% . Pri nakazení sa boreliozov záleží aj na množstve prijatej infekcie a odolnosti jedinca a jeho imunitného systému, či choroba prepukne klinicky (s príznakmi). Veľký podiel psov má proti borelióze protilátky (tzn., že s ňou niekedy v minulosti už prišli do kontaktu). Niektorí psy sa môžu chovať ako bezpríznakoví nosiči infekcie (v ich tele je infekcia schopná vyvolať chorobu,ale pes nemá vonkajšie/zistiteľné príznaky choroby a slúži ako rezervoár nákazy). Nie je výnimkou že ochorenie sa prejaví aj o niekoľko mesiacov (2-6 mesiacov) po nakazení.

Príznaky ochorenia

Lymská borelióza postihuje organizmus psa citeľne a neliečené ochorenie ohrozuje priamo jeho život. Ochorenie začína náhle, hlavnými klinickými príznakmi sú bolesti, opuchy, zápaly kĺbov končatín s prejavmi striedavého krívania, horúčka, nechutenstvo, malátnosť, letargia, depresia a nekoordinovanosť pohybov. Zdurenie a zápaly lymfatických uzlín v zákolennej jamke a za lopatkou sú časté. Erytém, pomerne častý u ľudí je zriedkavý. Neliečené ochorenie môže prejsť do perzistentnej infekcie, keď je postihnutý centrálny nervový systém, čo sa prejavuje silnou dráždivosťou, zmenou chovania, stratou orientácie, nachýlením hlavy, odporom k pohybu, zvracaním, kŕčmi atď. Kĺby končatín sú "horúce", bolestivé hlavne pri manipulácii, krívanie sa opakuje. Ďalej je priamo postihnuté srdce (úplná predsieňová a komorová blokáda) a obličky (glomerulonefritída - urémia, hematúria a proteinúria).

Pridružujú sa aj očné ochorenia - očné lézie, konjuktivitída, chorioretinitída, hemorhágie na sietnici, uveitída atď. Príznaky ochorenia pretrvávajú aj vyše roka. Spirochéty sa pravdepodobne usadia v organizme v spojovacom tkanive, ktoré je pre ne akýmsi azylom, útočiskom, kde sú chranené proti antibiotikám a proti imunitnému systému hostiteľa. Klinicky spadá ochorenie do obdobia najväčšieho výskytu kliešťov na jar a v lete.

Prevencia

Ako prevencia je dôležité predchádzať prisatiu kliešťa pipetami (Frontline, Vectra 3D), obojkami (Scalibor, Foresto), žuvacími tabletami (Bravecto, NexGard). Treba sa vyhýbať terénu, kde sa kliešte vo veľkom množstve vyskytujú.

Psy prichádzajúce stále do styku s kliešťami je dobré očkovať vakcínou proti psej borelióze. Odporúča sa očkovať zdravé psy, staré 12 aj viac týždňov. Režim: prvý krát 2 dávky v 2 - 3 - týždennom intervale. Ďalej sa odporúča psy revakcínovať raz do roka jednou dávkou. Vakcína je vysoko účinná, psy ňou možno očkovať už v čase pred expozíciou ku kliešťom, ako aj psy séropozitívne. Vakcíny proti babezióze a borelióze, avšak neobsahujú všetky druhy borélií s ktorými sa dá nakaziť, preto nezabraňujú prejavom ochorení na 100%, skôr potláčajú prejavy ochorenia.

O vhodnosti vakcinácie a vakcinačnej schéme vám radi poradí tím veterinárnych lekárov Lionvet.