Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť po tel. dohovore na partnerskej klinike Primavet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421902812000

Mačky zamilované do hračky

Mačky zamilované do hračky

Kocúrnik obyčajný (Nepeta cataria) a Valeriána lekárska sú rastlinky, ktoré privedú do vytrženia takmer každú cicu. Ich vôňu mačičky priam zbožňujú. Kocúrnik účinkuje skoro na všetky mačky rovnako.

Drvivá väčšina mačiek ho považuje za drogu a sú na jej vôni doslova závislé. Reakcie na vôňu kocúrnika sa môžu podstatne líšiť. Trenie, šúchanie, oblizovanie a mnoho iného. Toto všetko robí mačka, ktorá má slabosť pre túto "rekreačnú" zábavku. Iné mačky môžu dokonca ostať v dočasnom akoby tranze, ktorý však o niekoľko chvíľ  pominie. Za všetkým je látka zvaná Nepetalakton. Jedná sa v podstate o halucinogén, ktorý účinkuje na mačku už pri malých koncentráciách. Nepetalakton je totiž bežne aj súčasťou sekrétu, ktorý mačky (aj ostatné mačkovité šelmy ako napríklad lev, či tiger) vylučujú v oblasti hlavy.

Kocúrnik je pre mačku absolútne bezpečná droga, ktorá nemá žiadny trvalý vplyv na správanie, či dokonca na psychiku mačky. Jej občasné podávanie je dokonca prospešné pre duševné zdravie mačky. 

Nepetalakton je okrem iného zaujímavý aj tým, že na rozdiel od mačiek, má doslova opačný vplyv na hmyz. Komáre, roztoče, či kliešte sa vyhýbajú prostrediu, kde sa nachádza vôňa tejto rastliny. Druhou takouto rastlinou je Valeriána lekárska (Valeriana officinalis), ktorá tak isto ako kocúrnik  priťahuje pozornosť mačiek ,ale jej vôňa je oveľa intenzívnejšia. Účinok na mačku je taký istý.

Ponúkame Vám hračku s kocúrnikom, alebo z valeriánou, ktorá dokáže mačku bezpečne zabaviť na veľmi dlhú chvíľu.

Autorka: Simona Valentová