Dnes otvorené 09:00 - 12:00, pohotovosť po tel. dohovore na partnerskej klinike Primavet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421902812000

Ochorenie nazývané myiáza

Ochorenie nazývané myiáza

Myiáza - ochorenie, ktorého názov znie exoticky, no v našich podmienkach je v letnom období relatívne častým a veľmi nepríjemným problémom.   

Myiáza je spôsobená muchami (metalycké muchy, mäsiarky), ktoré kladú vajíčka do rozkladajúceho sa tkaniva. Mokvajúce a otvorené rany, rôzne výtoky, zlepená srsť a zapareniny však natoľko priťahujú samičky múch, že nakladú vajíčka aj na živé zvieratko. Po vyliahnutí sa larvy začnú živiť postihnutým tkanivom, postupne rastú, až kým neodpadnú a nezakuklia sa. Myiáza je typická pre ťažšie prístupné miesta na tele, vzniká na miestach, ktoré sú premočené slinami, močom, krvou, hnisom alebo inými sekrétmi. Najčastejšie sa vyskytuje u starších, menej pohyblivých zvierat, v okolí ritného otvoru, genitálií, slabín, ústnej dutiny a očí, prípadne na krku pod obojkom. Zvýšené riziko je tiež u dlhosrstých plemien psov a mačiek.

Na našej klinike sa najčastejšie stretávame s myiázou u vonkajších psíkov, mačičiek a králičkov -  v nepovšimnutých, neošetrených ranách, ktoré pod hustou a dlhou srsťou majiteľ niekedy nenájde.  

Základ liečby...

Základom liečby je ostrihanie srsti v okolí infikovaného miesta, odstránenie lariev múch  a následne dôkladné vyčistenie rany. Na dezinfekciu možno použiť napríklad jemné preparáty na báze chlóru alebo jódu. Väčšinou je nutné zahájiť aj antibiotickú terapiu, príp. aplikovať protizápalové lieky. Dôležité je tiež dbať na prevenciu pred opätovným napadnutím muchami, najčastejšie využitím spot-onu alebo repelentného spreju.

Dobrou správou však je, že starostlivosťou, česaním srsti, včasným ošetrením poranení a sušením premočených miest sa dá ochoreniu účinne predchádzať.