Dnes otvorené 09:00 - 14:00, pohotovosť po tel. dohovore na partnerskej klinike Primavet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421902812000

Očkovanie psíkov a spojené riziká

Očkovanie psíkov a spojené riziká

Venujte prosím pozornosť tomuto článku, najmä pokiaľ chováte miniatúrne plemeno. Na našej klinike venujeme preventívnym vakcináciam proti infekčným chorobám psíkov veľkú pozornosť.

Psinka, parvoviróza, infekčný zápal pečene, leptospiróza, laryngotracheitída a besnota sú významné a život ohrozujúce ochorenia. Správnou vakcínou a načasovaním chránime/chránite zdravie vášho štvornohého miláčika.

Avšak aj v snahe pomôcť a so správne zvolenou a ešte lepšie aplikovanou vakcínou sa čas od času nevyhneme postvakcinačným reakciám. Ako hovorí názov, tak táto reakcia nastane niekoľko desiatok minút až niekoľko hodín po vakcinácii. Predisponované plemená psov sú všetky miniatúrne plemená (čivava, yorkšírsky teriér, jazvečík). Pri týchto plemenách Vás obyčajne veterinár upozorní na možnosť reakcie po vakcinácii.

Postvakcinačné reakcie možu byť 1, lokálne- vznikajú v mieste vpichu asi 2-3 týždne po vakcinácii formou hrčky, alebo zdúrenia kože rôznej veľkosti. Obyčajne hrčka samovoľne zmizne.2, celkové- prejavia sa 30 minút až niekoľko hodín po vakcinácii najčastejšie opuchnutím papuľky, kože v okolí očiek, urtikáriami alebo angioedémom. Ani hnačka alebo zvracanie, či celková slabosť nie sú výnimkou.

Aby ste si vedeli predstaviť ako to môže vyzerať, pridali sme fotky malej 700g čivavky, kt. sme pondelok vakcinovali primárnou vakcínou pre šteniatka. Prebehla u nej typická postvakcinačná reakcia.. Keď to majiteľ zistil okamžite sa vrátil a po niekoľkohodinovej hospitalizácii (infuzia a lieky na potlačenie reakcie organizmu na vakcínu) sa malá Mia vrátila usmiata k svojmu pánovi. Kedže sama v rehabilitačnom boxe plakala, viac bola na naších rukách.