Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť po tel. dohovore na partnerskej klinike Primavet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421902812000

Povinné čipovanie psov od 1.11.2019 – čo znamená pre majiteľov ?

Povinné čipovanie psov od 1.11.2019 – čo znamená pre majiteľov ?

Už len necelé dva týždne zostávajú majiteľom psov na splnenie zákonnej povinnosti nechať svojho psa čipovať a zaregistrovať do registra spoločenských zvierat.

Všetkým, kto si nevedia rady, prinášame základné informácie spojené s týmto úkonom. 

Prečo je čipovanie psov novo povinné?

Psy s preukazom pôvodu a psy cestujúce z alebo do zahraničia museli mať čipovanie už teraz. Viac menej sa teda povinné plošné čipovanie všetkých psov stalo len otázkou času. Prijatá novela veterinárneho zákona má okrem iného za cieľ sprísniť podmienky pre chov psov a tak obmedziť výskyt množiarní psov. Práve vďaka povinnému čipovaniu psov veterinárna správa rýchlejšie zistí, či pes nepochádza z množiarne. Teda povinné čipovanie podľa nás prispeje k zlepšeniu súčasnej neuspokojivej situácie.

Môže sa odkladanie vypomstiť?

Čipovanie psa je dlhodobým opatrením, ktoré má zabrániť nekalému biznisu - psím množiarňam. Na Slovensku je okolo 800 tisíc psov. Vzhľadom k tomu, že sme národom psíčkarov, nie je tento počet psov prekvapivý. Časť z týchto psov je už čipovaná. Čítačky by mali byť schopné načítať všetky druhy čipov od rôznych dodávateľov z celej Európy. V prípade, že by ste si svojho psa zaobstarali napríklad v USA, treba mu zaobstarať aj európsky mikročip. S čítaním amerického mikročipu by mala pravdepodobne väčšina čítačiek v Európe problémy.

Kto môže psa očipovat?

Čip sa psom zavádza do podkožia na ľavej strane krku. Označenie psov mikročipom vykonávajú všetci slovenskí súkromní veterinárni lekári, ktorí majú oprávnenie vykonávať veterinárnu liečebnú a preventívnu činnosť a sú registrovaní v Komore veterinárnych lekárov SR.

Kedy sa čipujú šteňatá?

Pre majiteľov šteniat narodených po 31.auguste 2018 platí, že by mali svoje miláčikov nechať očipovať najneskôr do 12. týždňa veku, prípadne skôr, ak mení majiteľa. 

Z čipovania psa nemusíte mať strach ani vy, ani Váš domáci miláčik. 

Koľko stojí čip a jeho aplikácia?

Čip má iba registračné číslo, údaje o majiteľovi sú zistiteľné iba z databázy v centrálnom registri spoločenských zvierat - teda registri čipovaných zvierat.

Čip je natoľko malý a jeho aplikácia tak šetrná, že psa nijako zdravotne neohrozuje. Preto sa tohto kroku majitelia domácich maznáčikov a chovných zvierat nemusia nijako obávať. Bežne používané mikročipy sú 1 cm dlhé a 1 mm široké. Aplikácia mikročipu využívaná pri označovaní zvierat sa nazýva Rádiofrekvenčná identifikácia (RFID). Mikročip je naprogramovaný číselným kódom, ktorý je neopakovateľný a jedinečný. Ku každému čipu patrí jednorazový aplikátor. Čip je považívaný len za pasívny nosič informácií. Nie je pre zviera ani pre jeho okolie nebezpečný, neobsahuje žiadny zdroj energie. Neobsahuje ani meno majiteľa alebo jeho telefónne číslo alebo e-mail. Mikročip nie je možné vyhľadať cez satelit. Povrch čipu je upravený tak, aby psovi nespôsobil problémy. Telo psa na neho nereaguje ako na cudzie teleso.

Cenové rozpätie mikročipov má pomerne široké rozpätie od 7 do cca 30 EUR. Drahšie mikročipy obsahujú antimigračnú čiapočku, tá zabráni putovaniu čipu v tele psa. Čip aplikuje do tela zvieraťa veterinárny lekár, a to na ľavú stranu krku zvieraťa. Cena za aplikáciu čipu a jeho zápis do očkovacieho preukazu si stanovujú veterinárni lekári individuálne.

Čo robiť pri zmene vlastníka psíka ?

Pri zmene vlastníka psa je nutné najneskôr do 21 dní odo dňa zmeny vlastníka psa zapísať údaje o novom vlastníkovi psa do centrálneho registra spoločenských zvierat prostredníctvom súkromného veterinárneho lekára. Údaje je povinná nahlásiť osoba, ktorá prevádza vlastníctvo psa. 

Čo robiť pri úhyne psíka?

Majiteľ psíka je povinný nahlásiť aj úhyn registrovaného psa do 21 dní do centrálneho registra spoločenských zvierat prostredníctvom súkromného veterinárneho lekára.