Dnes otvorené 08:00 - 19:00, pohotovosť po tel. dohovore na partnerskej klinike Primavet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421902812000

Spoznávajte plemená - Dalmatínec

Spoznávajte plemená - Dalmatínec

Pre Dalmatínca je charakteristický jeho vzťah k ľuďom, predovšetkým k rodine. Patrí k priateľským plemenám psov, ktoré sú extrémne čistotné, veľa času trávia práve čistením svojho kožuchu.

Povaha, výchova, výcvik

Má veľmi v obľube pohyb, rýchlo sa dokáže naučiť novým veciam, je priateľský a dobrosrdečný. Predovšetkým je to psík plný energie. Avšak dokáže byť aj dosť tvrdohlavý, ak nemá na niečo chuť, tak ho nedonútite. Nezabudnite ho za dobré správanie a poslúchanie odmeniť maškrtou, čím dosiahnete, že nestratí záujem o aktivity.

Bodkovaný vzhľad 

Pozornosť upúta predovšetkým svojim netradičným vzhľadom. Základná farba jeho srsti je čisto biela. Šteniatka sa rodia v bielej farbe, ich čierne škvrny sa objavujú na tele až vo veku dvoch / troch týždňov. Ide o unikátny znak, ktorý má pôvod v génovej mutácií. Tieto bodky zvyknú bývať v čiernej farbe alebo pečeňovohnedej farbe.

Vzťah k deťom 

Dalmatínci majú veľmi radi ľudí a deti. Avšak aj napriek tomu, je potrebné si pri malých deťoch dávať  obzvlášť pozor, nakoľko tieto psy sú veľmi veselé a hravé, môžu deti ľahko zvaliť na zem a nechtiac ich zraniť. Preto nie je vhodné nechávať Dalmatínca s malými deťmi. Je to ideálny pes hlavne k starším deťom.

Starostlivosť

Dôležitá v starostlivosti o toto plemeno je zdravá strava, na ktorej by si jeho majiteľ mal dať záležať. Nevyhnutné je zaobstarať mu veľa pohybu, prechádzky v prírode a ďalšie podobné aktivity. Čo sa týka jeho srsti, vzhľadom na to, že ide o krátku srsť, stačí ho občas vykefovať a utrieť následne navlhčenou handrou. Netreba zabúdať na pravidelné čistenie uší, pazúrikov, ako aj zubov. Čo sa týka nevýhod zaobstarania tohto plemena je hlavne to, že Dalmatínec zvykne pĺznuť počas celého roka. Obmedziť tento proces je možné pravidelným česaním. Ide všeobecne o zdravé plemeno, ale nevylučuje sa náchylnosť k niektorým chorobám. U Dalmatíncoch sa zvyknú objavovať ochorenia ako sú napr. močové kamene, ochorenie dýchacieho aparátu, či dedičná hluchota. Ako u ostatných plemien, tak aj u nich sa môžeme stretnúť s dyspláziou kĺbov, ako aj zápalom kože.

Zaujímavosti zo života Dalmatínca

Plemeno je pomenované podľa pobrežia v Dalmácii na európskom Balkáne. Zaujímavosťou zo života Dalmatíncov je práve to, že sa osvedčili ako sprievodcovia. V Anglicku sprevádzali šľachtické koče. V Spojených štátoch amerických sú symbolom pre hasičov, pretože ochraňovali požiarne vozy s konským záprahom. Dokonca v Chicagu majú hasiči Dalmatínca ako maskota na pracovisku.

Máte aj vy doma toto krásne plemeno? Pochváľte sa fotkou, s komentárom, čím je práve ten Vás výnimočný.