Dnes otvorené 09:00 - 14:00, pohotovosť po tel. dohovore na partnerskej klinike Primavet v Rači do 24:00. Po polnoci len hospitalizované zvieratá.

+421902812000

Svetový deň korytnačiek - 23. máj

Svetový deň korytnačiek - 23. máj

Svetový deň korytnačiek je iniciovaný už od roku 2000, a to konkrétne organizáciou American Tortoise Rescue, ktorá sa venuje záchrane a ochrane korytnačiek. 

Hlavným cieľom dňa venovaný korytnačkám je dospieť k zvýšeniu záujmu o záchranu ohrozených druhov vo svete. Význam sa predovšetkým kladie  spôsobom, vďaka ktorým môže každý z nás prispieť k ochrane týchto milých zvierat.

Zaujímavosti z ich života

Najstaršia korytnačka sa dožila 176 rokov a volala sa Harriet. Išlo o samicu korytnačky slonej. Za najväčšie korytnačky sa považujú morské korytnačky. Doteraz najväčší nájdený jedinec mal telo dlhšie, ako 3 m a vážil 916 kg. Medzi najmenšie patria Muhlenbergova, ktorá dorastá do 10 cm a taktiež aj korytnačka škvrnitá, tá dorastá do dĺžky 8 cm. 

S korytnačkami sa stretávame aj na klinike

Keďže sa počas našej práce stretávame aj s týmito výnimočnými zvieratkami, tak Vám prinášame konkrétny prípad z kliniky. Tentokrát Vám popíšeme problém, ktorý sa týka zápalu stredného ucha alebo odborne povedané „otitis media“. Najčastejšie v klinickej forme ušných abscesov ide o jedno z najčastejších ochorení korytnačiek, predovšetkým vodných korytnačiek Trachemys sdripta (scripta/elegans).

Hnisavé abscesy, ktoré sú často lokalizované po oboch stranách hlavy korytnačky v mieste uší sú typické obsahom hnisu pevnej konzistencie. Toto ochorenie sa nedá liečiť inak ako chirurgicky. Extrakcia abscesu sa vykonáva v plnom rozsahu, a to rezom cez ušný bubienok. Musí sa dôkladne odstrániť všetok odumretý materiál z poza bubienka. Existuje niekoľko faktorov, ktoré u vodných korytnačiek prispievajú k vzniku zápalu stredného ucha (otitis media). Sú to napríklad nedostatočná hygiena, ktorá umožňuje rozmnožovaniu baktérii a spolu s menšou traumou, napríklad pohryzením párenia chtivým samcom v oblasti hlavy spustí infekciu a tvorbu hnisu. U oslabených jedincov môže byť spúšťačom infekcie aj nedostatok vitamínu A (hlavne vodné korytnačky).

Nám na klinike sa dostala do rúk krásna samička suchozemskej korytnačky leopardej (Geochelone pardalis). Vážila 4,1 kg a s týmto pre suchozemské korytnačky zriedkavejším ochorením sa pasovala podľa slov majiteľky asi 6 mesiacov. Po úspešnej operácii sa vrátila k majiteľke.